Virtual CreativeMornings: Alara Adalı

September 25, 9:00am - 10:30am +03. Hosted at Online

part of a series on Spectrum


About the speaker

Alara, bir yazar, gazeteci ve kolaylaştırıcı. Çeşitlilik ve kapsayıcılık, cinsiyet eşitliği, kadınların güçlenmesi, göç ve iklim adaleti konuları üzerine uzmanlaşıyor. İstanbul ve Londra’da farklı sivil toplum ve medya kuruluşlarıyla çalışan Alara, şu an Londra bazlı bir STK olan Migrateful’la beraber mülteci şeflerin güçlendirilmesini ve entegrasyonunu hedef alan yemek atölyelerinde kolaylaştırıcı olarak çalışıyor. Alara aynı zamanda Climate Museum UK’in ve London International Development Network’ün çekirdek ekiplerinde yer alıyor.

Disiplinlerarası düşünme ve yaratma şekillerinden ilham alan Alara, sektörler arası işbirliği, yatay liderlik, güç paylaşımı gibi alanlarda çalışıyor. Son yazılarından ‘Decolonising Systems Thinking’, dünya çapında geniş bir okuyucu kitlesine ulaşarak girişimciler, danışmanlar ve aktivistler tarafından bir rehber olarak benimsendi.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde 5 yıl geçirdikten sonra King’s College Londra'da Dünya Tarihi ve Kültürleri yüksek lisansını tamamlayan Alara, hafıza çalışmaları konusunda uzmanlaştı. Yaratıcı yazarlık kariyerinin başında olan Alara aynı zamanda kısa hikâyeler yazıyor.

//

Alara is a writer, journalist and facilitator, working in the social change. She focuses on diversity and inclusion, gender equality, women’s empowerment, migration and climate justice. She has worked for various civil society and media organisations in London and Istanbul. She is currently working with Migrateful, where she facilitates cooking workshops with refugee chefs. She is also in the core team of Climate Museum UK and London International Development Network.

Alara is passionate about interdisciplinary ways of thinking and creating. She enjoys building multi-sectoral collaborations and works on themes such as horizontal leadership and power-sharing. Her recent think piece ‘Decolonising Systems Thinking’ has gained attention from diverse audiences around the world such as entrepreneurs, consultants and activists.

She holds an MA in World History and Cultures from King’s College London and a BA in History from Boğaziçi University. Her academic specialisation is in memory studies. Alara also writes short stories as an emerging fiction author.

Additional details

CreativeMornings İstanbul bu ayki dijital etkinliğinde, “spektrum” teması altında, çeşitlilik ve kapsayıcılık, cinsiyet eşitliği, kadınların güçlenmesi, göç ve iklim adaleti konuları üzerinde çalışan yazar, gazeteci ve kolaylaştırıcı Alara Adalı'yı ağırlıyor.

Program: 09:00-09:30: Karşılama ve Kahvaltı 09:30-10:00: Konuşma 10:00-10.30: Soru-Cevap ve Sosyal Alan

Zoom üzerinden gerçekleşecek etkinliğe kayıt olmak için buraya tıklayın: https://zoom.us/meeting/register/tJYudOGhqjsrH9AGiK7Cvb80rSLW51Y0LN5-

*Etkinlik dili Türkçe'dir.

//

Under the theme of “spectrum”, CreativeMornings Istanbul is hosting Alara Adalı who is a writer, journalist and facilitator focusing on diversity and inclusion, gender equality, women’s empowerment, migration and climate justice.

Schedule: 09:00-09:30: Welcoming and Breakfast 09:30-10:00: Talk 10:00-10.30: Q&A and Networking

Click here to register for the event, which will take place via Zoom: https://zoom.us/meeting/register/tJYudOGhqjsrH9AGiK7Cvb80rSLW51Y0LN5-

*The event will be held in Turkish.