Maksut Aşkar

November 28, 9:00am - 10:30am +03. Hosted at ATÖLYE

part of a series on Lost


About the speaker

İskenderun doğumlu Maksut Aşkar, turizm ve otelcilik okuduğu 9 sene içinde, profesyonel bir yönetici olmak için mutfak eğitimi de aldı. Okul hayatı boyunca Q Jazz Club ve Emporio Armani Cafe gibi işletmelerde çalıştı. Mezun olduğunda ise Nupera adlı çok mekânlı yiyecek-içecek işletmesinde yöneticilik yaptı. Nupera’dan sonra, Hillside City Club’larda kendi işletmesinin yöneticiliğini yaptı.

Maksut Aşkar, çalıştığı bu süre içinde lezzet tasarlama tutkusunu farklı projeler ile ifade etmeye çalıştı. Tasarladığı lezzetleri sergilerle örtüştürdü, karma sergilere dahil oldu ve solo sergiler açtı. Lezzetin tüm duyulara ifade ettiğini savundu ve bu ifade biçimini yaptığı işlere yansıttı. Birçok önemli marka için lezzet danışmanlığı ve tasarım etkinlikler yaptı. Sofa Otel ve Bodrum Maçakızı Otel gibi birçok işletmeye lezzetler tasarlayarak danışmanlıklarını yaptı. Son 6 yılını hayallerinin peşinden koşarak geçiren Aşkar, önce 2007- 2009 yılları arasında Multi, sonra da 2009-2012 yılları arasında LilBitz adında iki restoranla mutfaktaki yaratıcılığını kanıtladı. Deneyimlerini, Boğaziçi Üniversitesi sertifika programlarında aktardı ve hâlen Özyeğin Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde dersler vererek, kendisi gibi hayallerinin peşinden koşan gençlerle paylaşıyor.

Son yıllarda şef ve işletmeci olarak görev aldığı “Sekizİstanbul” adlı restoranın ardından SALT Galata’da açtığı mekanı “Neolokal” ile Türk yemeklerine modern dokunuşlarla kendi sanatsal, minimal ve modern yorumunu kattığı muhteşem lezzetler sunuyor.

Additional details

CreativeMornings'te bu ayki konuğumuz bizlere kayıp tatları hatırlatan şef Maksut Aşkar. 28 Kasım sabahı, Maksut Aşkar’la Anadolu'nun kayıp lezzetlerini yeniden hatırlayacağımız etkinliğe kayıt yaptırmayı unutmayın.

09:00-09:30: Kahvaltı 09:30-10:00: Konuşma 10:00-10.30: Networking

//

Our guest speaker for November is chef Maksut Aşkar. Don’t forget to register for our event on the morning of 28 November, where we will look back on the lost tastes of Anatolia.

09:00-09:30: Breakfast 09:30-10:00: Talk 10:00-10.30: Networking