Wszystkie śmieci są nasze.

Jagna Niedzielska udzieliła nam fantastycznej lekcji świadomego konsumpcjonizmu, nie tylko w kuchni. Pokazała, że małymi gestami w codziennym życiu możemy wpływać na środowisko, np. biorąc udział w akcji #pickupfive. To solidna lekcja odpowiedzialności.

About the speaker

“Sprawiedliwość ma różne odsłony. Mówi się o niej w ujęciu etycznym, prawnym, religijnym. Ale ja chciałabym zwrócić uwagę na sprawiedliwość społeczną, która w potocznym rozumieniu oznacza przyznanie człowiekowi tego, co z tytułu jego wkładu pracy lub zasług słusznie mu się należy. Nie owijając w bawełnę, uważam, że to, co się dzieje obecnie na świecie należy nam się. Globalne ocieplenie i jego skutki to efekt naszej wieloletniej beztroski i długofalowego nadużywania naturalnych zasobów, zachłyśnięcia się cywilizacją. To efekt destrukcyjnego działania człowieka od kilku dziesięcioleci. Nadużywanie plastiku, wspieranie sektora handlu przemysłowego, nadprodukcja tekstyliów, wycinka lasów, regulacja rzek i wiele, wiele innych. Jak widać kondycja naszego środowiska zależy tylko i wyłącznie od nas i to my poniesiemy tego konsekwencje, nas dosięgnie sprawiedliwość. Mówiąc o społecznej sprawiedliwości chcę pokazać i udowadniać wam, że można żyć miło i odpowiedzialnie jednocześnie. Dbanie o planetę nie musi rodzić komplikacji dnia codziennego. Dbanie o środowisko może być przyjemnością. To my pracujemy na naszą sprawiedliwość i to my możemy zadbać o lepszą przyszłość. Mamy tę ogromną moc sprawczą!” ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

O Jagnie Niedzielskiej mówi się, że jest jedną z polskich twarzy idei „Zero Waste”. To miłośniczka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach. Autorka książki - poradnika z ponad 90 przepisami kulinarnymi „Bez resztek”. Prowadząca program „Bez reszty. Kuchnia zero waste” oraz współprowadząca „Widelcem po mapie” na kanale Kuchnia +. Na co dzień szefowa kuchni grupy kulinarnej Tygiel oraz firmy cateringowej.

Jagna jest uosobieniem idealnej symbiozy sztuki kreacji i pragmatyzmu. Uczy, jak pysznie gotować, ale tak, żeby nie marnować. Pokazuje, jak planować zakupy, jak przechowywać, wykorzystywać produkty całościowo i minimalizować straty. Uczy, jak czytać daty ważności i przydatności produktów spożywczych. Inspiruje i w przystępny sposób pokazuje, co zrobić z „resztek” z obiadu tak, by nie musieć chodzić na żadne kompromisy, ani ekologiczne, ani te związane ze smakiem gotowych potraw. Pomaga w powstawaniu restauracji, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu poprawia funkcjonowanie już istniejących. Tworzy karty menu do konceptów gastronomicznych i na potrzeby indywidualne.

W kuchni zawsze kieruje się filozofią „No Waste”. Świadomie i kompleksowo korzysta z produktów żywnościowych. Z ochotą dzieli się swoją wiedzą z kulinarnej ekonomii na warsztatach, panelach dyskusyjnych czy spotkaniach poszerzających świadomość konsumentów. Na stałe współpracuje ze studiem kulinarnym „Cook Up”, gdzie prowadzi zerowasteowe warsztaty kulinarne oraz biznesowe.

Favorite quotes from this talk

No quotes yet. Sign in to tag a quote!

*Crickets* Sign in to add a comment.