Begüm Başoğlu Öner

September 20, 9:00am - 10:30am +03. Hosted at ATÖLYE

part of a series on Muse


About the speaker

Begüm Başoğlu Öner, 27 Haziran 1980'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Istituto Europeo di Design Milano’da moda tarihi eğitimi aldı. 2005 yılından bu yana yer aldığı Vakko çatısı altında, Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi küratörlüğünün yanı sıra Vakko Esmod İstanbul’da moda kültürü eğitimleri veriyor ve akademik moda yayınları çevirmenliği yapıyor. 2015 yılında Ege Erim ile birlikte uzun süre çok satanlar listesinde 1 numarada kalmış olan “Sade” isimli kitabı yazdı ve sadeyasamak.com’u kurdu. Gönüllü çalışmaları kapsamında ise Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı için kitap seslendiriyor ve Khan Academy Türkçe'nin sanat tarihi videolarına destek oluyor. Yazının sihirli gücüne inanıyor.

//

Begüm Başoğlu Öner was born on June 27, 1980. After graduating from Istanbul University’s Literature Department, she studied fashion history at Istituto Europeo di Design Milano. She is now the curator of Vitali Hakko Creative Industries Library, fashion history lecturer at Vakko Esmod Istanbul and translator for educational fashion books. In 2015, she co-wrote Sade, which stayed as the number one on the bestsellers list for a long time, with Ege Erim and co-created sadeyasamak.com. Her voluntary works include recording audiobooks at Bogazici University’s Technology and Education Lab for the Visually Impaired (GETEM) and supporting Khan Academy TR’s art history videos. She believes in the magical power of writing.

Additional details

İlham, hayal gücünün en derinlerinden gelir ve bizi yeni fikirlere doğru götürür. Gündelik hayattaki ham maddeleri kullanarak, hayalleri gerçek hayata taşımaya davet eder. Sanatçı, yazar ve yönetmen Oroma Elewa şöyle demiştir: “Ben kendi ilhamımım. En iyi bildiğim özne kendimim. Daha iyi tanımak istediğim özne de.” CreativeMornings’in Eylül ayı teması “İlham” ve konuğumuz Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi küratörü Begüm Başoğlu Öner. Öner, 2015 yılında Ege Erim ile birlikte uzun süre çok satanlar listesinde 1 numarada kalmış olan “Sade” isimli kitabı yazdı ve sadeyasamak.com’u kurdu. 20 Eylül Cuma sabahı, Begüm Başoğlu Öner ile ilham üzerine sohbet etmek için ATÖLYE'de buluşacağız.

09:00-09:30: Kahvaltı 09:30-10:00: Konuşma 10:00-10.30: Networking

//

Your muse comes from the deepest parts of your imagination and guides you to new ideas. It invites you to bring your dreams to life using the raw materials found in your daily life. Artist, author and director Oroma Elewa once said, “I am my own muse. I am the subject I know the best. The subject I want to know better.” This month’s CreativeMornings theme is Muse and we are hosting Begüm Başoğlu Öner, Vitali Hakko Creative Industries Library’s curator.In 2015, Öner co-wrote Sade, which stayed as the number one on the bestsellers list for a long time, with Ege Erim and co-created sadeyasamak.com to inspire those who aim to live simply. We will search for our muse with Begüm Başoğlu Öner on the 20th of September.

09:00-09:30: Breakfast 09:30-10:00: Talk 10:00-10.30: Networking