[Virtual] Pelin Turgut

October 30, 9:00am - 10:30am +03. Hosted at Online

part of a series on Transit


About the speaker

Pelin Turgut, Brighton merkezli bir yazar, kolaylaştırıcı ve hikâye anlatıcısı. !f Istanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali ve !f Sundance Senaryo Lab kuruculuğundan, TIME ve The Independent gibi yayınlarda muhabirliğe, Pelin'in hikâyelerin dönüştürücü gücüne olan inancı yaptığı her şeyin altında yatıyor. Pelin, şu sıralarda Londra merkezli Escape the City’de Kariyer Değişimi ve Girişim Hızlandırma odaklı eğitimler veriyor. İlk kitabı “Eriyen Ülkenin Sırları” yakın zamanda “Secrets of a Vanishing Country” adıyla İngilizce olarak yayınlandı.

//

Pelin Turgut is a Brighton-based writer, facilitator and storyteller. Her belief in the transformative power of stories underlies everything she does. She co-founded the !f Istanbul International Independent Films Festival and !f Sundance Institute Screenwriters Lab. She was a correspondent for publications such as TIME and The Independent. She is a faculty member at London-based Escape the City, teaching on the Career Change and Startup Accelerator programs. The English translation of her first book ‘Secrets of a Vanishing Country’, came out last month.

Additional details

CreativeMornings İstanbul bu ayki dijital etkinliğinde “geçiş” teması altında yazar, kolaylaştırıcı ve hikâye anlatıcısı Pelin Turgut‘u ağırlıyor.

TIME dergisi yazarlığından, !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kuruculuğuna kadar farklı meslekler arasında geçiş yapan ve hayat yolculuğu İstanbul’dan Londra’ya, Londra’dan Portekiz’e uzanan Pelin Turgut ile meslekler, ülkeler ve deneyimler arası “geçiş” üzerine konuşacağız.

Program: 09:00-09:30: Karşılama ve Kahvaltı 09:30-10:00: Konuşma 10:00-10.30: Soru-Cevap ve Sosyal Alan

Zoom üzerinden gerçekleşecek etkinliğe kayıt olmak için buraya tıklayın: https://zoom.us/meeting/register/tJIsd-yupj8uH9VRM5_ZKiK5OLwaggrBwsHv

*Etkinlik dili Türkçe'dir.

//

Under the theme of “transit”, CreativeMornings Istanbul is hosting Pelin Turgut, writer, facilitator and storyteller.

We will talk with Pelin Turgut about the “transit” between professions, countries and experiences. She has made a transition between different professions from writing for the TIME magazine to co-founding !f Istanbul Independent Films Festival, and her life journey extends from Istanbul to London, from London to Portugal.

Schedule: 09:00-09:30: Welcoming and Breakfast 09:30-10:00: Talk 10:00-10.30: Q&A and Networking

Click here to register for the event, which will take place via Zoom: https://zoom.us/meeting/register/tJIsd-yupj8uH9VRM5_ZKiK5OLwaggrBwsHv

*The event will be held in Turkish.