Batuhan Aydagül speaks on Social Change

What are you willing to struggle for (in life) ? asked widely read author/blogger MArk Manson in an article he published in 2013. The answer of Batuhan had been ready for quite a long time: “I am willing to suffer for contributing to social change”

About the speaker

‘(Hayatta) ne için mücadele etmek istiyorsunuz?’ diye sormuştu geniş kitleler tarafından okunan yazar/blog yazarı Mark Manson 2013’te yayımladığı bir makalesinde. Yanıtım uzun süredir hazır olduğu için çok düşünmedim: Ben sosyal değişime katkı sağlamak için mücadele etmeye hazırım. Özellikle eğitim konusuna tutkuyla bağlıyım. Ancak daha geniş bağlamda eğitime değen tüm konulara büyük bir ilgi duyuyorum. Yüksek lisansımı yaptığım eğitim politikası alanında çalışan bir politika analisti olarak nitelikli verinin gücünü kullanıyorum. Eleştirel ve yaratıcı düşünme ile bu alanı desteklemek için elimden geleni yapıyorum. Küresel sorunları çözmede anahtar role sahip olan birey katılımını kendi çalışmalarımda uyguluyor ve başkalarını harekete geçmek için teşvik ediyorum. 2003 yılından beri Eğitim Reformu Girişimi’nde (ERG) çalışıyor ve şu anda da Direktörlük görevini yürütüyorum. Çok sevdiğim bir şehir olan İstanbul’da yaşamaktayım.

||

‘What are you willing to struggle for (in life)?’ asked widely read author/blogger Mark Manson in an article he published in 2013. I thought little as my answer had been ready for quite a long time: I am willing to suffer for contributing to social change. Though my passion is especially in education, I have a strong interest in the greater context and links around education. By training, I am an education policy analyst thus I use the power of sound evidence. I do my best to complement this with critical and creative thinking. People’s engagement is key to solving global challenges and I rigorously try to both preach and practice that in my work. Since 2003, I’ve worked mostly at the Education Reform Initiative (ERI) and currently hold the position of the director. I live in and love Istanbul.

Favorite quotes from this talk

No quotes yet. Sign in to tag a quote!

Photos from this talk See all

navigateleft navigateright

    *Crickets* Sign in to add a comment.