Ali Tufan Koç

May 31, 9:00am - 10:30am +03. Hosted at ATÖLYE

part of a series on Preserve


About the speaker

Ali Tufan Koç, İstanbul Teknik Üniversitesi ve State University of New York at New Paltz İşletme mezunu. Gazeteciliğe, 2006 yılında Tempo dergisinde muhabir olarak başladı. Milliyet ve Radikal Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı, kent yazıları yazdı. GQ Türkiye dergisinde ve Hürriyet Hafta Sonu eklerinde konular editörü olarak görev aldı; aynı yayınlarda popüler kültür üzerine makaleler yazdı, röportajlar yaptı.

2014 yılında, New York Üniversitesi’nde gazetecilik ve kreatif yazarlık dersleri almak üzere New York'a döndü. 2012’de ortağı Sezer Savaşlı ile beraber içerik strateji ve üretim ajansı Fingertips Digital’i; 2018'deyse New York'un bağımsız yayın yapan kültür dergilerinden Sumac'ı kurdu. Gazete, dergi ve kitap çalışmalarının yanı sıra, şehir yaşamını ve modern hayatı daha yaşanılır kılabilmeye dair İstanbul ve New York'ta programlar düzenliyor, atölyeler ve konuşmalar yapıyor.

Deneysel bir novella niteliğindeki İlk kitabı “Kimse Ölmez Bu Şehirde”, Ocak 2019 ayında Alfa Yayınları’na bağlı Mona Kitap’tan çıktı.

Additional details

Muhafaza etme isteği, derin sorular sormak ve dikkatimizi çevremize vermemizle başlar. Neye değer veriyoruz? Neleri kanıksıyoruz? Neler yok olsa özlerdik? Bu soruların cevabı neyi muhafaza edeceğimizi ve neden vazgeçeceğimize karar vermede belirleyici bir faktördür.

Bu ayki CreativeMornings temamız “muhafaza etmek” ve konuğumuz yazar ve gazeteci Ali Tufan Koç. New York ve İstanbul merkezli Ali Tufan Koç, Hürriyet, Milliyet ve Radikal'de köşe yazarlığı yapmanın yanı sıra GQ Türkiye'de yazar olarak çalıştı ve 2018 yılında New York'ta bağımsız kültür dergisi Sumac'ı kurdu. Gazete, dergi ve kitap çalışmalarının yanı sıra, şehir yaşamını ve modern hayatı daha yaşanılır kılabilmeye dair İstanbul ve New York'ta programlar düzenliyor, atölyeler ve konuşmalar yapıyor.

Program 09:00-09:30: Kahvaltı 09:30-10:00: Konuşma 10:00-10.30: Networking

//

Preservation begins with asking deep questions and turning our attention to the environment around us. What do we care about? What do we take for granted? Would we miss it if it disappeared? The answer to these questions is a determining factor in deciding what to preserve and what to let go.

For this months CreativeMornings our theme is “Preserve” and we will host author and journalist Ali Tufan Koç.

New York and Istanbul based Ali Tufan Koç has worked as a columnist at Hürriyet, Milliyet and Radikal newspapers, and as well as a writer at GQ Turkey. At 2018 he established the independent culture magazine Sumac in New York. Nowadays, besides writing books, contributing to newspapers and magazines, he delivers workshops and keynote speeches in Istanbul and New York on ways to make the postmodern urban lifestyle more bearable.

Program 09:00-09:30: Breakfast 09:30-10:00: Talk 10:00-10.30: Networking