Dr Dorota Leśniak-Rychlak – „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”

Hosted at Małopolski Instytut Kultury

part of a series on Ugly


About the speaker

Dr Dorota Leśniak-Rychlak (1972) — redaktorka naczelna „Autoportretu. Pisma o dobrej przestrzeni” wydawanego przez Małopolski Instytut Kultury. Z wykształcenia historyczka sztuki i architektka. Kuratorka wystawy: Charles Rennie Mackintosh w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (1996) i współkuratorka wystaw: 321. Nowa architektura w Japonii i Polsce w Centrum Manggha w Krakowie (2004), Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń w Muzeum Narodowym w Krakowie, Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza, Muzeum Narodowe w Krakowie (2013), Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki (2014) oraz pokazu Impossible objects w Pawilonie Polskim na XIV Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. Autorka wstępu do wyboru tekstów Adolfa Loosa, Ornament i zbrodnia, Warszawa 2013. Prezeska fundacji Instytut Architektury.

Dorota o swoim wystąpieniu:

Mówimy, że przestrzeń, która nas otacza jest brzydka. Spróbujmy się zastanowić, na czym polega jej brzydota – czy ta kategoria rozjaśnia nam dyskusję o mieście, czy wręcz przeciwnie? W poszukiwaniu odpowiedzi trzeba będzie skonfrontować się z naszą tożsamością.

„Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” to jedyne w Polsce regularnie ukazujące się pismo poświęcone przestrzeni jako kategorii kultury. Interesują nas związki architektury i polityki, nowe media, kontekst antropologiczne, urbanistyka, architektura jako rama dla życia. “Autoportret” koncentruje się wokół problemów teraźniejszości i przyszłości, ale zawsze towarzyszy temu ugruntowane zrozumienie dla przeszłości. Czasopismo mobilizuje do uczestnictwa w najszerszym sensie, zachęcając czytelników do włączenia się w żywą debatę na temat współczesnych problemów przestrzennych w Polsce.

Wydawcą „Autoportretu” jest Małopolski Instytut Kultury.

Local partners