Chanuka, challah, matzah.. Chociaż słowa te brzmią dla europejczyków obco, są nam bardziej bliskie, niż się wydaje. W tym krótkim filmie Bente Kahan zabiera nas w podróż do swojego dzieciństwa i opowiada, jak wyglądają święta spędzane w Europie w żydowskiej rodzinie.

Tradycje - bardziej łączą czy dzielą?

Bente przekonuje, że ubiór, wiara, czy flaga w paszporcie nie definiują człowieka - najważniejsze jest to, co nosimy w sercu. “Tradycje mogą poróżnić ludzi i to bardzo niepotrzebnie”. Niektóre z nich są zaskakująco podobne i można je połączyć. Śpiewając “gdy śliczna Panna” w języku hebrajskim, Bente jest na to żywym dowodem.

About the speaker

Bente Kahan, norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, na co dzień związana z Wrocławiem. To tutaj działa w Fundacji Bente Kahan, której głównym celem jest przybliżanie szerszej publiczności żydowskiej kultury i historii. Swoją działalność we Wrocławiu rozpoczęła od renowacji Synagogi pod Białym Bocianem, w której aktualnie działa i rozwija się Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej. Synagoga stała się ośrodkiem kultury i edukacji, gdzie mają miejsce m.in. koncerty, warsztaty oraz wystawy.

Favorite quotes from this talk

No quotes yet. Sign in to tag a quote!

Photos from this talk See all

navigateleft navigateright

    *Crickets* Sign in to add a comment.