Patrycja Rozbicka - zdjęcie Grzegorz Stadnik

Nowy rok rozpoczęliśmy ze świeżym powiewem energii w przepięknej przestrzeni Business Link Green2day. Nasi partnerzy śniadaniowi po raz kolejny zaskoczyli nas swoją kreatywnością. Piernik Wrocławski przygotował tematyczne wyroby, które mogły cieszyć oczy wszystkich uczestników, a Słodziej Smaku upiekł pyszny torcik z okazji 3 urodzin CreativeMorningsWRO.

Naszym styczniowym gościem była dr Patrycja Rozbicka, która zinterpretowała temat ROOTS, w kontekście pochodzenia i różnorodności. Dr Patrycja Rozbicka jest organizatorką i założycielką wydarzenia International Days, które już od 5 lat odbywa się we Wrocławiu i ma na celu integrację studentów z całego świata. Przybliżenie obcości i zaobserwowanie ogromnego potencjału, kreatywności i otwartości młodych ludzi niezależnie od pochodzenia — te słowa najlepiej opisują ideę International Days. Prelegentka przybliżyła cały przebieg wydarzenia i zachęciła do udziału w tegorocznej edycji pod hasłem „In ___ we root”, która odbędzie się już w marcu. Każdy uczestnik może znaleźć coś dla siebie: warsztaty, spotkania z gośćmi specjalnymi, projekcje filmów, dyskusje, w skrócie: ogromna dawka inspiracji. Każda edycja zakończona jest after party, podczas którego uczestnicy mogą się jeszcze bardziej poznać i zakorzenić relacje.

Pierwsze w tym roku spotkanie zainspirowało nas do poznawania nowych kultur i bycia otwartym na drugiego człowieka. Patrycja Rozbicka pokazała nam jak ważne są nasze korzenie i pielęgnowanie ich, dzięki właśnie takim inicjatywom jak International Days.

Kamilla Jasińska - zdjęcie Grzegorz Stadnik

Rok 2019 pożegnaliśmy niezwykłym spotkaniem w Centrum Historii Zajezdnia. Gorące, korzenne napary od Frytki+Sos, świąteczne specjały od Chleboteki oraz pierniczki od Wrocławskiego Piernika pozwoliły poczuć grudniowy klimat, zwłaszcza gdy za oknem mroźny, zimowy poranek. Tym razem wraz z naszą prelegentką Kamillą Jasińską zastanawialiśmy się nad tematem SILENCE wybranym przez Montevideo z Urugwaju.

Kamilla jest pasjonatką historii XX-wiecznego Wrocławia, zwłaszcza z perspektywy funeralnej. Przybliżyła nam, czym jest tanatoturystyka — pojęcie niezbyt popularne, ale bardzo bliskie jej sercu. Podczas prezentacji wybraliśmy się w podróż po najciekawszych cmentarzach: Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie oraz bliższym nam cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Te „milczące miasta umarłych” zdaniem naszej prelegentki są miejscami ciszy i spokoju, lecz trzeba dobrze je poznać. Jak? Najlepiej jak książkę — wejść i przeczytać nazwiska, daty, transkrypcje. Jest to także okazja dla fanów sportu, tanatowalking staje się nową i zyskującą na popularności formą aktywności.

To był kolejny przepiękny piątkowy poranek z ogromną dawką inspiracji, skłaniający do przemyśleń w ciszy.


Agata Czachórska - zdjęcie Grzegorz Stadnik

Kolejne wyjątkowe spotkanie mieliśmy przyjemność spędzić w „Łokietka 5 - Infopunkt Nadodrze”, we współpracy z Wrocław x Aleja Bielany & IKEA. Gościem specjalnym w tym miesiącu była Agata Czachórska, która kieruje projektem Circular IKEA Poland.

Agata jest pasjonatką zrównoważonego rozwoju od lat związaną z CSR – koncepcją społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, według której biznes powinien uwzględniać w swojej strategii przede wszystkim interesy społeczne i ochronę środowiska. Temat LOST, wybrany przez uczestników CM z Milwaukee (USA), rozważaliśmy wspólnie w kontekście utraconej równowagi planety i próbach jej odzyskania.

Nasza prelegentka opowiedziała nam o tym, z czym związana jest strategia zrównoważonego rozwoju pt. „People&Planet Positive”. Dowiedzieliśmy się również, jak w praktyce wyglądają koncepcje cyrkularnego wzornictwa i cyrkularnego projektowania. Podczas spotkania zastanowiliśmy się również, jakich wyborów w codziennym życiu możemy dokonywać, by dbać o naszą planetę. W końcu to małe zmiany dokonywane przez wielu stanowią wielką zmianę dla ogółu.

Atena Smolińska-Sell - zdjęcie Grzegorz Stadnik

Uczestnicy CM z Meksyku wybrali pojęcie FLOW, zainspirowani książką Mihaly Csikszentmihalyi pt. Flow: The Psychology of Optimal Experience (Przepływ: Psychologia optymalnego doświadczenia). Autor lektury zakłada, że ludzie są najszczęśliwsi, gdy są w stanie przepływu. Opisuje FLOW w charakterze doświadczenia całkowitego zatracenia się w danym zajęciu oraz skutecznego zastosowania do tego swoich umiejętności. Dzięki FLOW jesteśmy w stanie wyrwać się od codziennych obowiązków i zbyt dużej ilości informacji napływających do nas ze wszystkich stron.

Pełen harmonii piątkowy poranek spędziliśmy w równie wspaniałym miejscu, jakim jest studio jogi Drzewo życia. Temat miesiąca na swój sposób przedstawiła nam Atena Smolińska-Sell – filolożka, tłumaczka i bibliofilka, która praktykuje jogę od dzieciństwa, regularnie medytuje i dużo podróżuje. Opowiadając o ostatnio odbytej wycieczce dookoła Annapurny i własnych doświadczeniach z codziennego życia pokazała nam, że nic nie dzieje się przypadkowo.

Według Ateny świat można przedstawić jako zbiór nitek, a każdy człowiek jest pojedynczą nitką, która w jakiś sposób (czasem nieświadomie) oddziałuje na pozostałe. Dlatego tak ważne jest FLOW. Potrzebujemy go, by wyzbyć się niepotrzebnych napięć i dzięki temu wpływać w pozytywny sposób na otaczających nas ludzi. Pomóc w tym mogą różne formy skupienia się na własnym ciele i oddechu - jak joga czy medytacja. Tej ostatniej doświadczyliśmy dzięki naszej prelegentce pod koniec spotkania. Warto było rano wstać, by tak pięknie zacząć dzień.

Krzysztof Cichoń - zdjęcie Grzegorz Stadnik

We wrześniu spotkaliśmy się w Arsenale przy Muzeum Militariów i Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. Temat MUSE, wybrany przez uczestników CM z Dubaju, zinterpretował dla nas Krzysztof Cichoń – architekt, malarz i grafik, którego projekty opierają się głównie na symbolice, liternictwie oraz typografii.

Wspólnie z prelegentem próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: „Czym albo kim właściwie jest muza?”. Nasz gość opowiedział nam o szeroko pojętych inspiracjach w kontekście własnej historii oraz biografii znanych artystów. Według niego źródeł natchnień jest wiele – mogą być nimi kobiety lub różnego rodzaju używki, ale też opinie i pomysły najbliższych, otaczająca przestrzeń czy lubiane przez nas dzieła sztuki.

Styl tworzenia naszego prelegenta mogliśmy poznać na własne oczy. Ściany Arsenału na czas tego wyjątkowego spotkania ozdobiły obrazy artysty. Poranek pełen inspiracji!

Łukasz Brud - zdjęcie Grzegorz Stadnik

W ostatni wakacyjny piątek CreativeMorningsWRO odbyło się w imponującym obiekcie Stadionu Wrocław. Gościem, który na swój sposób zinterpretował temat miesiąca, był Łukasz Brud, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Rady Piłkarskiej – The IFAB. Co więcej, w tym miesiącu wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia.

Na początku prelegent przybliżył nam ostatnie działania, kulisy pracy oraz cele The IFAB — organizacji, która zajmuje się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną. Usłyszeliśmy o zasadach fair-play i wyznacznikach sprawiedliwości w sporcie, chociaż z powodzeniem można byłoby je zastosować w codziennym życiu. Zaciekawieni tematem uczestnicy mieli jak zawsze możliwość zadania pytań. Na pytanie, czy w ogóle sport może być sprawiedliwy, nasz gość zdecydowanie odpowiedział: „Nie, ale chcemy robić tak, żeby był, jak najbardziej sprawiedliwy”.

Poranne emocje, nie tylko sportowe, potęgowane były niecodzienną panoramą, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło nam się zaczynać dnia z widokiem na ogromne trybuny i zieloną murawę. Uczestnicy dzięki uprzejmości gospodarzy mieli nietypową okazję zwiedzić Stadion i poznać jego zakamarki, dziękujemy za wspaniałą gościnę! Jesteśmy pewni, że to spotkanie zrobiło wrażenie nie tylko na miłośnikach piłki nożnej!

Katarzyna Kaczmarek i Yauheniya Chubarava - zdjęcie Grzegorz Stadnik

Sezon letni rozpoczęliśmy w Urban Garden na dachu domu handlowego Renoma, gdzie mogliśmy poczuć klimat nadchodzących wakacji. Tym razem zastanawialiśmy się wspólnie nad tematem WONDER wybranym na czerwiec 2019 przez CreativeMorningsCopenhagen. Nasze prelegentki, Katarzyna Kaczmarek i Yauheniya Chubarava, podeszły do hasła tego miesiąca przez bliski im pryzmat natury.

Dziewczyny założyły jedną z najbardziej oryginalnych kwiaciarni we Wrocławiu — FormaLiści, gdzie na warsztat wzięły owoce, warzywa, rośliny, by tworzyć… jadalne bukiety! W ich naturalnej działalności nic nie dzieje się z przypadku — składniki w większości pochodzą z samodzielnie uprawianego ogrodu społecznego TheDziałks!, a pozostałe części bukietów dostają drugie życie poprzez recykling. Działalność Żeni i Kasi nie kończy się jedynie na alternatywnym tworzeniu bukietów. Ideą przyświecającą im jest promowanie kultury vege i zero waste oraz otaczanie się pięknem przyrody.

Wspólnie ze znajomymi dziewczyny założyły także fundację Plastformers, by motywować, inspirować i przede wszystkim edukować! Ich celem jest ochrona środowiska i promowanie przyjaznych ziemi zachowań konsumenckich, jak zasada 4R (reduce, repair, reuse, recycle, czyli: redukuj, naprawiaj, używaj wielokrotnie, przetwarzaj) czy życie w myśl trzech zadań: troszcz się o Ziemię, troszcz się o ludzi, dziel się nadmiarem.

Podczas tego wyjątkowego poranka Żenia i Kasia nie tylko opowiedziały o cudach wokół nas, ale dodatkowo zaraziły nas miłością do natury.

Maciej Zarański - zdjęcie Grzegorz Stadnik

Kolejne spotkanie miało miejsce w Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin. Doskonałym odzwierciedleniem tematu PRESERVE, wybranego na maj 2019 przez Charlston z USA, jest działalność naszego prelegenta, prezesa Fundacji Klub Innowatora – Macieja Zarańskiego. Od 2016 roku prowadzi jedną z ostatnich drukarni typograficznych w Polsce. Jego metodę pracy, współcześnie tak rzadko spotykaną, można porównać do tworzenia dzieł sztuki.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, jak w praktyce wygląda zawód drukarza rzemieślniczego. Mieliśmy również okazję zobaczyć zwiastun filmu „Los ultimos” na temat argentyńskich drukarzy, którzy swoją pracą również starają się uhonorować tradycję i pokazują, że wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Na zakończenie odwiedziliśmy wspólnie “Drukarnię” pana Macieja, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak powstaje druk rzemieślniczy i jak oryginalne są jego wytwory.

Łukasz Lis i Tomasz Czechowski - zdjęcie Michał Pyc

Kwietniowe spotkanie odbyło się w Doctors’ Bar, w samym sercu Wrocławia. Tym razem poranek mieliśmy przyjemność spędzić w towarzystwie nie jednego, a dwóch prelegentów - Łukasza Lisa i Tomasza Czechowskiego.
Docenieni w wielu krajach Europy producenci piwa kraftowego przybliżyli nam historię powstania marki „Doctor Brew” od pomysłu dwóch kolegów do stworzenia jednej z najbardziej rozpoznawanych w Polsce marek piwa rzemieślniczego.
Kolejny raz na CreativeMornings przekonaliśmy się, że przy realizacji pasji zawsze warto stawiać na otaczającą nas społeczność, a każdy biznes stanowią przede wszystkim ludzie.

Kamil Zaremba - zdjęcie Grzegorz Stadnik
https://www.instagram.com/pracownia2f/

Marzec upłynął pod hasłem WATER, a na śniadanie zaprosiliśmy was właśnie na wodę - do Odra Centrum! Choć obiekt nie jest jeszcze oficjalnie oddany do użytku, prezes fundacji OnWater.pl Kamil Zaremba udostępnił nam to pływające cudo na piątkowy poranek.
Kamil Zaremba opowiedział o długim lecz imponującym procesie powstawania pływającego domu oraz inspiracjach do zbudowania pierwszego tego typu ośrodka edukacyjno-kulturalnego w Europie. Historia tego projektu dowodzi, że nie ma rzeczy niemożliwych!
Nasi partnerzy zadbali o pyszne śniadanie i aromatyczną kawę - dziękujemy! Na poranne menu na pewno nie mogła także narzekać Lucy- czworonożna maskotka tego miejsca, która w mig zdobyła nasze serca.
Już wkrótce Odra Centrum zacumuje na Wybrzeżu Słowackiego, gdzie wszyscy będą mogli odwiedzić i podziwiać ten niezwykły obiekt!
more