Next Wroclaw speaker

Flow - Atena Smolińska-Sell

More info

October 25, 8:30am • Drzewo Życia - Studio Jogi • part of a series on Flow

Krzysztof Cichoń - zdjęcie Grzegorz Stadnik

We wrześniu spotkaliśmy się w Arsenale przy Muzeum Militariów i Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. Temat MUSE, wybrany przez uczestników CM z Dubaju, zinterpretował dla nas Krzysztof Cichoń – architekt, malarz i grafik, którego projekty opierają się głównie na symbolice, liternictwie oraz typografii.
Wspólnie z prelegentem próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: „Czym albo kim właściwie jest muza?”. Nasz gość opowiedział nam o szeroko pojętych inspiracjach w kontekście własnej historii oraz biografii znanych artystów. Według niego źródeł natchnień jest wiele – mogą być nimi kobiety lub różnego rodzaju używki, ale też opinie i pomysły najbliższych, otaczająca przestrzeń czy lubiane przez nas dzieła sztuki.
Styl tworzenia naszego prelegenta mogliśmy poznać na własne oczy. Ściany Arsenału na czas tego wyjątkowego spotkania ozdobiły obrazy artysty. Poranek pełen inspiracji!

Łukasz Brud - zdjęcie Grzegorz Stadnik

W ostatni wakacyjny piątek CreativeMorningsWRO odbyło się w imponującym obiekcie Stadionu Wrocław. Gościem, który na swój sposób zinterpretował temat miesiąca, był Łukasz Brud, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Rady Piłkarskiej – The IFAB. Co więcej, w tym miesiącu wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia.

Na początku prelegent przybliżył nam ostatnie działania, kulisy pracy oraz cele The IFAB — organizacji, która zajmuje się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną. Usłyszeliśmy o zasadach fair-play i wyznacznikach sprawiedliwości w sporcie, chociaż z powodzeniem można byłoby je zastosować w codziennym życiu. Zaciekawieni tematem uczestnicy mieli jak zawsze możliwość zadania pytań. Na pytanie, czy w ogóle sport może być sprawiedliwy, nasz gość zdecydowanie odpowiedział: „Nie, ale chcemy robić tak, żeby był, jak najbardziej sprawiedliwy”.

Poranne emocje, nie tylko sportowe, potęgowane były niecodzienną panoramą, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło nam się zaczynać dnia z widokiem na ogromne trybuny i zieloną murawę. Uczestnicy dzięki uprzejmości gospodarzy mieli nietypową okazję zwiedzić Stadion i poznać jego zakamarki, dziękujemy za wspaniałą gościnę! Jesteśmy pewni, że to spotkanie zrobiło wrażenie nie tylko na miłośnikach piłki nożnej!

Katarzyna Kaczmarek i Yauheniya Chubarava - zdjęcie Grzegorz Stadnik
https://www.instagram.com/pracownia2f/

Sezon letni rozpoczęliśmy w Urban Garden na dachu domu handlowego Renoma, gdzie mogliśmy poczuć klimat nadchodzących wakacji. Tym razem zastanawialiśmy się wspólnie nad tematem WONDER wybranym na czerwiec 2019 przez CreativeMorningsCopenhagen. Nasze prelegentki, Katarzyna Kaczmarek i Yauheniya Chubarava, podeszły do hasła tego miesiąca przez bliski im pryzmat natury.

Dziewczyny założyły jedną z najbardziej oryginalnych kwiaciarni we Wrocławiu — FormaLiści, gdzie na warsztat wzięły owoce, warzywa, rośliny, by tworzyć… jadalne bukiety! W ich naturalnej działalności nic nie dzieje się z przypadku — składniki w większości pochodzą z samodzielnie uprawianego ogrodu społecznego TheDziałks!, a pozostałe części bukietów dostają drugie życie poprzez recykling. Działalność Żeni i Kasi nie kończy się jedynie na alternatywnym tworzeniu bukietów. Ideą przyświecającą im jest promowanie kultury vege i zero waste oraz otaczanie się pięknem przyrody.

Wspólnie ze znajomymi dziewczyny założyły także fundację Plastformers, by motywować, inspirować i przede wszystkim edukować! Ich celem jest ochrona środowiska i promowanie przyjaznych ziemi zachowań konsumenckich, jak zasada 4R (reduce, repair, reuse, recycle, czyli: redukuj, naprawiaj, używaj wielokrotnie, przetwarzaj) czy życie w myśl trzech zadań: troszcz się o Ziemię, troszcz się o ludzi, dziel się nadmiarem.

Podczas tego wyjątkowego poranka Żenia i Kasia nie tylko opowiedziały o cudach wokół nas, ale dodatkowo zaraziły nas miłością do natury.

Maciej Zarański - zdjęcie Grzegorz Stadnik
https://www.instagram.com/pracownia2f/

Kolejne spotkanie miało miejsce w Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin. Doskonałym odzwierciedleniem tematu PRESERVE, wybranego na maj 2019 przez Charlston z USA, jest działalność naszego prelegenta, prezesa Fundacji Klub Innowatora – Macieja Zarańskiego. Od 2016 roku prowadzi jedną z ostatnich drukarni typograficznych w Polsce. Jego metodę pracy, współcześnie tak rzadko spotykaną, można porównać do tworzenia dzieł sztuki.
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, jak w praktyce wygląda zawód drukarza rzemieślniczego. Mieliśmy również okazję zobaczyć zwiastun filmu „Los ultimos” na temat argentyńskich drukarzy, którzy swoją pracą również starają się uhonorować tradycję i pokazują, że wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Na zakończenie odwiedziliśmy wspólnie “Drukarnię” pana Macieja, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak powstaje druk rzemieślniczy i jak oryginalne są jego wytwory.

Łukasz Lis i Tomasz Czechowski - zdjęcie Grzegorz Stadnik
https://www.instagram.com/pracownia2f/

Kwietniowe spotkanie odbyło się w Doctors’ Bar, w samym sercu Wrocławia. Tym razem poranek mieliśmy przyjemność spędzić w towarzystwie nie jednego, a dwóch prelegentów - Łukasza Lisa i Tomasza Czechowskiego.
Docenieni w wielu krajach Europy producenci piwa kraftowego przybliżyli nam historię powstania marki „Doctor Brew” od pomysłu dwóch kolegów do stworzenia jednej z najbardziej rozpoznawanych w Polsce marek piwa rzemieślniczego.
Kolejny raz na CreativeMornings przekonaliśmy się, że przy realizacji pasji zawsze warto stawiać na otaczającą nas społeczność, a każdy biznes stanowią przede wszystkim ludzie.

Kamil Zaremba - zdjęcie Grzegorz Stadnik
https://www.instagram.com/pracownia2f/

Marzec upłynął pod hasłem WATER, a na śniadanie zaprosiliśmy was właśnie na wodę - do Odra Centrum! Choć obiekt nie jest jeszcze oficjalnie oddany do użytku, prezes fundacji OnWater.pl Kamil Zaremba udostępnił nam to pływające cudo na piątkowy poranek.
Kamil Zaremba opowiedział o długim lecz imponującym procesie powstawania pływającego domu oraz inspiracjach do zbudowania pierwszego tego typu ośrodka edukacyjno-kulturalnego w Europie. Historia tego projektu dowodzi, że nie ma rzeczy niemożliwych!
Nasi partnerzy zadbali o pyszne śniadanie i aromatyczną kawę - dziękujemy! Na poranne menu na pewno nie mogła także narzekać Lucy- czworonożna maskotka tego miejsca, która w mig zdobyła nasze serca.
Już wkrótce Odra Centrum zacumuje na Wybrzeżu Słowackiego, gdzie wszyscy będą mogli odwiedzić i podziwiać ten niezwykły obiekt!

Szymon Gryś - zdjęcie Grzegorz Stadnik
https://www.instagram.com/pracownia2f/

Kolejny wspólny kreatywny piątek spędziliśmy w klimatycznej i równie kreatywnej przestrzeni nowego wrocławskiego projektu „Pod ciśnieniem”.
O symetrii naszego wszechświata opowiedział Szymon Gryś, współzałożyciel firmy Space is More, która zaprojektowała i zbudowała symulacyjną bazę do szkolenia astronautów przyszłych misji księżycowych i marsjańskich. Podczas spotkania poznaliśmy zarys eksploracji kosmosu, dowiedzieliśmy się jak funkcjonują astronauci podczas podróży kosmicznej i jak wyglądają przygotowania do wyruszenia poza naszą planetę.
Na powalentynkowym CreativeMorningsWRO odbyło się także losowanie wyjątkowych prezentów, w tym stworzonej przez naszą prelegentkę z października ubiegłego roku – Aleksandrę Mroczko – gry „Pudełko dla Par”.

Zbigniew Szymczyk - zdjęcie Grzegorz Stadnik
https://www.instagram.com/pracownia2f/

To był poranek nie z tej ziemi. Spotkaliśmy się w miejscu przepełnionym wszechobecną abstrakcją - w jedynym na świecie Teatrze Pantomimy. Z entuzjazmem przywitał nas tam Zbigniew Szymczyk - reżyser, aktor, choreograf, a także dyrektor artystyczny i naczelny Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Już po przejściu przez próg gmachu Teatru, poczuliśmy nadrealistyczny charakter miejsca. Aktor wprowadził nas w atmosferę wszechobecnego absurdu przygotowując jajko na rozgrzanym żelazku oraz opowiadając o abstrakcji w literaturze i życiu codziennym. Tego poranka mieliśmy okazję przemieszczać się po salach w najbardziej kreatywnych kostiumach i maskach, których użyczył nam Teatr.

Bente Kahan - zdjęcie Grzegorz Stadnik
https://www.instagram.com/pracownia2f/

Ostatnie w 2018 roku spotkanie było niezwykłe z dwóch powodów.
Spotkaliśmy się w miejscu, którego mury pełne są tradycji i historii - Synagodze pod Biały Bocianem. Nie był to przypadek, gdyż to właśnie serce żydowskiej społeczności Wrocławia, z którą nasza prelegentka Bente Kahan jest ściśle związana.
Norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia działa w Fundacji Bente Kahan, której głównym celem jest przybliżanie szerszej publiczności żydowskiej kultury i historii.
By tradycji stało się zadość, rozpoczęliśmy spotkanie pysznym koszernym śniadaniem. Dzięki życzliwości Rebecyn Danielle Chaimovitz Basok, na stole znalazły się takie specjały jak: Jachnun, Rugelach czy Kugel. Mogliśmy również skosztować Kawoszki w wersji koszernej - z rodzynkami nasączonymi w rumie.

Waldemar Kasta - zdjęcie Grzegorz Stadnik https://www.instagram.com/pracownia2f/

“Nazywam się Waldemar Kasta i jestem gościem, który świadomie naciska przycisk restart” - tymi słowami wrocławski raper podsumował piątkowe spotkanie CreativeMorningsWRO. Co może być restartem? Wszystko, co pozwoli oczyścić umysł i zacząć na nowo - dla jednych będzie to samotny spacer, dla innych całkowita zmiana środowiska. Raper podawał przykłady ze swojego życia - pierwszym odważnym krokiem, a wręcz skokiem na głęboką wodę, było wstąpienie do wojska, a następnie przeprowadzka do Wielkiej Brytanii. Każdy restart opiera się na prostym koncepcie - “zrobić coś, co kompletnie odmieni twoją codzienność, posprzątać w swoim życiu”.
more