صبح خلاق، صبح عشق

نشست دیگری از سلسله نشست‌های صبح خلاق تبریز با تم عشق، با سخنرانی لی‌لا ساویز، مدرس نقاشی کودک و نوجوان، برگزار شد.
در این نشست که با پخش فیلمی به یاد عباس کیارستمی آغاز شد، لی‌لا ساویز با شیرین، فریبنده، آرامبخش و گاه آشوبگر خواندن عشق گفت: یکی از ساده‌ترین تعریف‌های عشق این است که انسان خودش را فراموش کند و منیتی در عشق نباشد.
وی ادامه داد: من معتقدم عاشقی کامل با عشقی پاک ما را آفریده است.
این مدرس موفق نقاشی کودک و نوجوان در ادامه با اشاره به انواع عشق و بحث پیرامون زیبایی‌های آن، به شرح عشق به کار و کودکان پرداخت.
ساویز گفت: کار من با بچه‌ها ساده و شفاف است و آنها به من اجازه می‌دهند وارد دنیایشان بشوم.
مدیر موسسه ذهن خلاق ادامه داد: وفتی با بچه‌های ۵ و ۶ ساله کار می‌کنی، خودت هم فراموش می‌کنی که مرز ۵۰ سالگی را رد کرده‌ای.
وی در خصوص تاثیرات نقاشی بر روح کودکان تاکید کرد: نقاشی برای بچه‌ها راهی برای ابراز احساسات، تخلیه ترس، شروع خلاقیت و رسیدن به آرامش است. حتی گاهی فکر می‌کنم نقاشی مثل غذا خوردن برای کودک ضروری است.
داور كشوری جشنواره كودكان و نوجوانان، ادامه داد: .وقتی بچه ترسش را روی کاغذ پیاده می‌کند احساس تسلط بر آن ترس پیدا می‌کند و به همین دلیل است که ما سعی می‌کنیم در کلاس‌ها هر کودکی را بر اساس روحیات خودش پرورش دهیم.
ساویز ادامه داد: باید یادمان باشد که بچه‌هایی که امروز به کلاس‌های ما می‌آیند ممکن است در آینده رییس‌جمهور کشور شوند و باید دنیای آنها را تا جایی که می‌توانیم زیبا بسازیم.
وی با انتقاد از عدم وجود فرهنگ کار گروهی در جامعه گفت: ما سعی می‌کنیم کار گروهی و احترام متقابل را از سنین کم به کودک آموزش دهیم. بچه‌ها باید محبت کردن به یکدیگر را یاد بگیرند تا در آینده هم ببینند که تنها نیستند.
این هنرمند تبریزی، در ادامه با اشاره به اینکه اگر فرد، انسان خوبی نباشد، هنرش به هیچ دردی نمی‌خورد، خاطرنشان کرد: باید یاد بگیریم که انسان‌های خوبی باشیم، تا جامعه‌ای موفق داشته باشیم.
ساویز افزود: سعی می‌کنیم از کودک بخواهیم تا در مورد نقاشی‌هایش صحبت کند تا به این طریق رفته رفته بتواند در عین یافتن آرامش و تسلط، تخیلات خود را بیان کند.
ساویز در پایان کودکان را نقاشی‌های خداوند دانست و افزود: خداوند عشق را تمام و کمال در وجود کودکان قرار داده است.
گفتنی است سلسله نشست‌های صبح‌های خلاق تبریز، همزمان با ۱۴۹ شهر دنیا، یک جمعه از هر ماه در تبریز هم برگزار می‌شود و هنرمندان شهر پیرامون موضوعات مشخص شده در هر جلسه به گفت و گو می‌پردازند. تم جلسه اخیر نشست صبح‌های خلاق نیز به پیشنهاد شهر لیوبلیانا (پایتخت اسلونی) انتخاب شده و پوستر این ماه توسط Lucy Engelman تصویرسازی شده بود.
این گزارش می افزاید، شهر تبریز اولین شهر منطقه است که به همت گروه گپ توانسته نماینده نشست‌های صبح‌های خلاق را بگیرد.

در انتهای این مراسم نیز از طراح منتخب لوگوی تبریز ۲۰۱۸ نیز تجلیل به عمل آمد.