Kobiecość jako tabu. Spotkanie z Izą Moczarną-Pasiek w ramach CreativeMorningsWRO pt.: „Tabu”

Marzec to miesiąc w roku o typowo kobiecym pierwiastku. Dlatego kolejne spotkanie z cyklu CreativeMorningsWRO pt.: „Tabu”, które odbyło się się 17 marca wrocławskim BWA przy ul. Ruskiej, poświęcone było właśnie tematyce kobiecości. Jednak rozumianej zupełnie inaczej, niż pokazują to współczesne media. Tym razem widzianej w jej prawdziwej odsłonie: codziennej i zwyczajnej, przez co spychanej w kulturowy niebyt.

Czym tak naprawdę jest dziś kobiecość? Czy mówi się o niej otwarcie? Jak jest postrzegana przez społeczeństwo? Jak bardzo model kobiecości serwowany przez popkulturę zniekształca to pojęcie? Wreszcie dlaczego jej prawdziwą twarz traktuje się jako coś wstydliwego, nieatrakcyjnego na tyle, że zaczyna być tematem tabu? Dlaczego tak się dzieje? I czy można to zmienić, a jeśli tak – to po co i jak to zrobić?

Na te i na wiele innych pytań odpowiedziała Iza Moczarna-Pasiek: artystka, fotografka, feministka. Od lat fotografuje kobiety w różnym wieku, o każdym typie urody, chore i zdrowe, szczęśliwe i pogrążone w żałobie, oddane swoim pasjom i codziennemu życiu. W ten sposób powstają portrety prawdziwych przedstawicielek płci pięknej, takich, jakie widać na co dzień w normalnym, realnym życiu. Walczy z wyidealizowanym i tym samym karykaturalnym wizerunkiem płci pięknej, jakim na co dzień karmią nas media, i ukazuje nieznane dotąd obszary kobiecości ukryte za zasłoną tabu zrodzonego przez religię i kulturę.