Zveme vás na vánoční Creative Mornings s Lukášem Policarem

Probuďte se s námi jinak: Prosincové Creative Mornings tentokrát i pro neslyšící

Creative Mornings jsou ranní setkání, která se konají v celém světě už ve 100 městech a která v Praze pořádáme každý měsíc už skoro tři roky. Prosincové vydání se uskuteční v pátek 19. 12. v 8.30 hodin ve Venuši ve Švehlovce, kde Lukáš Policar promluví na téma EDUCATION. Přednáška bude v češtině a díky Seznam.cz bude na místě i tlumočník do znakového jazyka.

Budeme rádi, pokud se k nám přidáte!

image

Program:

8:30        Dveře se otevírají, společná snídaně začíná
9:00        Uvítání a tlumočená přednáška
10:00      Konec debaty, konec snídaně, začátek dne!      

Chcete se registrovat?

Stačí minimálně den předem napsat na prague@creativemornings.com a dát nám vědět. Pokud stále váháte, podívejte se na otitulkované záznamy z našich přednášek, najdete je na našem kanálu na Stream.cz.

Těšíme se na vás!

Tým Creative Mornings Prague

Hello, early birds,

we are looking for a new buddies who would help us with running our monthly Creative Mornings sessions in Prague.

Could it be you?

You would help us with the selection of speakers, venues and generally help us with the program, but your main goal would be to pick the right breakfast partners and most of all, run our social media channels (Facebook, Twitter and G+).

You will get to know a lot of people and places and also help to build something that is right now growing in more than 100 cities worldwide. You have to be flexible, communicative and passionate about this project, because all it pays is good feelings and friends.

Let us know about you!

Drop us a line and include answers to these few questions bellow and shoot a supershort video with you getting up before 7 a.m. and just saying hi & who you are!

1. What is it that you can add to the Prague sessions in one tweet?

2. Which Prague session – from all you attended – you liked the most and why?

3. What would be the #1 improvement you would like to make if you were one of us?

Send all of this to prague@creativemornings.com, where we will also answer any further questions. We will be waiting till the end of this year (Dec 31) so that you can be already part of our amazing year 2015.

We are looking forward to you,

Creative Mornings Prague Team

November’s global theme is CHANCE. In cooperation with our partner Seznam.cz–who aims to break down barriers of the blind and the deaf–we would like to give a chance to people with hearing disabilities. Do you know anybody with a hearing handicap who would like to attend CM? Let us know, we will provide him/her an interpreter.

This morning Creative Mornings announced we are 99 cities. Most of the organizers were at #CMSummit14 in NYC to celebrate.

more